Česko zazářilo na Mistrovství světa

Víkend 15. až 17. prosince 2017 patřil nejvyšší celosvětové soutěži v akrobacii na vertikální tyči známé jako pole sport a české reprezentaci, která se se ziskem šesti cenných kovů stala nejúspěšnější výpravou na Mistrovství světa. Do lichtenštejnského Vaduzu se sjelo více než 150 atletů z 21 zemí. Nechyběli zástupci z Evropy, Asie nebo Jižní a Severní Ameriky.

 

Ze všech výprav byla nejúspěšnější právě ta Česká ziskem tří zlatých medailí (kategorie Junior A, Senior Doubles a Parapole), dvou stříbrných (Junior A, Junior B) a jedné bronzové (Masters 40+ Women). Předčila tak úspěšný rok 2015, kdy získala o jednu medaili méně.

 

„Je to nepopsatelný pocit stát na stupních vítězů před plným sálem a slyšet českou hymnu, která hraje právě pro vás. Děkuji celé české reprezentaci, kteří nás hnali dopředu a zlatou medaili tak na krku máme i díky nim,“ svěřil se se svými pocity Pavel Kolář, který se svou taneční a životní partnerkou Lenkou Hůlkovou získali zlato v kategorii Senior Doubles a o několik desítek minut později obsadil čtvrtou příčku v kategorii mužů.

 

 „V kategorii Doubles jsme s Alex Kalousovou obsadily 6. místo, což pro nás bylo sice trochu zklamání, ale konkurence na soutěži byla obrovská. Šly jsme do toho naplno a užily si bezvadnou atmosféru, kterou vytvářela celá česká reprezentace v hledišti i na jevišti. Obrovské překvapení je ale moje 19. místo mezi 41 superženami, ke kterým již několik let vzhlížím a sleduji jejich neuvěřitelné výkony,“ říká Tereza Kuchařová, lektorka pražského studia Pole Heaven, která Českou republiku reprezentovala hned ve dvou kategoriích.

 

Soutěž probíhala v 11 kategoriích rozdělených podle věku a pohlaví, a také kategorie Parapole, která je určená pro hendikepované sportovce. Mistrovství organizovala Pole Sports and Arts World Federation (POSA World Federation, www.posaworld.org). Jednalo se o druhý ročník této soutěže. Loňské Mistrovství proběhlo v italské Florencii, v příštím roce zůstává pořadatelství v Lichtenštejnsku a pro rok 2019 se přesune do Finska.

 

Českou reprezentaci čeká v nejbližší době Mistrovství světa v pole art 2018, které se koná v březnu v Itálii, a také přípravy na Mistrovství ČR v pole sport 2018, jehož finále proběhne na konci května.

 

„Česká republika patří v posledních letech stabilně mezi světovou špičku a pravidelně vozí ty nejcenější kovy z mezinárodních soutěží. Těší nás zejména úspěch našich juniorek, protože to je naše budoucnost. Elizaveta Shevtsova se stala světovou šampionkou už potřetí za sebou!“ Uvádí Daniela Čaloudová, místopředsedkyně CPASF a dodává: „Je jen škoda, že se o tomto sportu více nemluví v médiích. Sportovci si svou účast na mezinárodních akcích musí financovat sami. Je velmi těžké sehnat sponzory nebo i dotace od státu, krajů či měst, vzhledem k tomu, že stále bojujeme s předsudky a není o nás slyšet, přestože jsou naši sportovci takto úspěšní. Nyní je čeká pár dní volna a v novém roce začíná příprava na MS pole art a také Mistrovství České republiky, kde očekáváme účast kolem 230 sportovců.“   

 

Videa z Mistrovství světa

 

Czech pole & aerial sports federation, z. s. (CPASF) působí v České republice od roku 2011 a od roku 2012 organizuje Mistrovství České republiky v pole sport jako nejvyšší národní soutěž. Zasazuje se o zvýšení povědomí o tomto krásném sportovním odvětví, podporuje českou reprezentaci na mezinárodních soutěžích a vytváří podmínky pro zvyšování úrovně pole sport a pole art v České republice.

 

Kompletní výsledky české reprezentace:


1. místo Daniela Pecinová (Parapole)
1. místo Elizaveta Shevtsova (Juniors A)
1. místo Lenka Hůlková & Pavel Kolář (Senior Doubles)
2. místo Vanesa Víšková (Juniors A)
2. místo Denisa Dvořáková (Juniors B)
3. místo Eva Rajlichová (Masters 40+ Women)


Další umístění ve finále, resp. semifinále:
4. místo Pavel Kolář (Men)
6. místo Alexandra Kalousová & Tereza Kuchařová (Senior Doubles)
7. místo Terezie Drábíková (Juniors A)
7. místo Lucka Garbieńová (Masters 40+ Women)
8. místo Laďka Mašatová (Masters 40+ Women)
9. místo Vendula Amálie Piskořová (Juniors B)
11. místo Lucie Čechalová (Juniors B)
12. místo Veronika Šutová a David Král (Senior Doubles)
14. místo Jaroslav Antoš (Men)
19. místo Tereza Kuchařová (Senior Women)
25. místo Alexandra Kalousová (Senior Women)